banner245

Hastanede sorun var mı ? Var...!

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gün geçmiyor ki sorunlar bitmiyor...

Hastanede sorun var mı ? Var...!

Hastanede sorun var mı ? Var...!

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gün geçmiyor ki sorunlar bitmiyor...

Hastanede yönetim değişiklikleri ve yeni kadrolaşma sonrasında her şey düzelecek derken, sorunların daha fazla arttığı ve de yetki kargaşasından kaynaklı, makam beklentilerinden kaynaklı sorunların her geçen gün daha aratacağı görülüyor. 
Kimisi siyasi referansla getirilen ve sırtını dayadığı siyasi referansın gücü nedeniyle, ' Benim arkam güçlü ' deyip işini yapmazken, kimisi de ' Beni zaten zorla getirdiler. Buralı da değilim ve çeker giderim ' söylemleri ile döner sermaye ve yüklü maaşıyla keyfine bakıyor...! Tabi başka bir cenahta ' Bana makam mı verdiler ki çalışayım. Kim koltuğa oturduysa o çalışsın ' deyip sinsi sinsi kenarda mevcut yönetimin tökezlemesini beklerken; bir yandan da kulis faaliyetleri ile yönetime karşı sondaj yapıyor!
Yani hastanenin acilen tedaviye ihtiyacı var ve bu tedaviyi kim yapacak, nasıl yapacak belli değil... Yetki kargaşası hat safhada ve kimisi ' Biz Üniversitenin ekibiyiz ' derken, kimisi de ' Biz siyasi geldik ' deyip kenara çekiliyor...
Doktorlarımızla, sağlık personellerimizle ve de idari personellerle; hatta temizlik ve güvenlik görevlileriyle bile bir araya gelip ' Gelin ne sorununuz var dinleyelim. Sorunları çözelim ve hastanemizde milletimize hizmet edelim. Hizmet kalitemizi nasıl artırırız ' diyen yok!
Acil servis sorunlu, poliklinikler sorunlu... Kol kırığı teşhisiyle hastaneye yatan hasta, ölüm riskiyle Kayseri'ye sevk olup; kangren haline geliyor... Hatta başka hastalıklar bile kapıyor...! Röntgen, MR ve diğer çekimlere 3 ay süre veriliyor... Bunları biz değil hastalar ve sendika temsilcileri söylüyor...

' SORUNLARIN SÖZCÜSÜ YASİN YÜCESAN, KAPI KAPI GEZİP SIKINTILARI ANLATIYOR '

Sağlık-Sen Kırşehir Şubesi Başkanı Yasin Yücesan, hastanede yaşanan sorunları tüm medya kuruluşlarını gezerek anlatırken; bir yandan da hukuki sürecin de başlatılarak çalışmayanların hukuk önünde hesap vermesini istiyor. 
Yücesan, yaptığı yazılı açıklamasında, aynen şöyle diyor:
" Kırşehir Sağlık Yönetiminde Büyük Hayal Kırıklığı Yaşıyoruz. Kırşehir sağlık teşkilatında uzun zamandır sular durulmuyordu. Yönetimdeki bu belirsizlik ve aciz tutum, son günlerde tam anlamı ile Ayyuka çıkmış durumda. Bu kaos ortamında sorulması gereken bir çok soru var. Milletvekillerimizin üstün gayreti hükümetimizin desteği ile Kırşehir halkına yakışır hastaneler ve sağlık birimleri yapıldı, içleri teknoloji ile donatıldı, modern şekilde dizayn edildi, hastalar için her türlü konfor düşünüldü, ameliyathaneler ve branşlar artırıldı. Bu güzel gelişmeler yaşanırken neden hastalar, çalışanlar ve vatandaşların büyük bir kısmı hayatından memnun değil. Neden böyle bir çelişki yaşanıyor. Hiç kimsenin bu halka bunu yaşatmaya hakkı yok. 
Çalışanlar, hastalar ve Kırşehir halkı ile yüz yüze yaptığımız görüşmeler neticesinde, yaşanan bu olumsuz ortamın yönetimden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Yönetimin bu milletin evlatları ile iletişim kuramadığı, kendi birimleri arasında kopukluk ve koordine eksikliği oluştuğu, yaşanan sorunların İl Sağlık Müdürü ve Başhekim tarafından kabul görmemesi nedeni ile ortada kalması İl Sağlık Müdürlüğü ve hastanede keyfi yönetimler uygulaması, çalışanların sık sık yerleri değiştirilerek rencide edilmeleri gibi nedenler gözlemlenmiştir.
Sağlık-sen olağanüstü seçim döneminde üstüne vazife olmadan ortaya adaylar çıkarmaya çalışmış, diğer adaylar ile de sürekli iletişim kurarak gerilimin artmasını sağlamıştır. Sağlık yönetimi ve Kırşehir’in sağlık sorunları ile ilgilenmesi gerekirken diğer farklı alanlara müdahale eden İl Sağlık Müdürü, yönetimde ve hizmette büyük boşluklar ve sorunlar oluşmasına seyirci kalmıştır. 
Sistem ve programdan uzak bir yönetim sergileyen hastane yönetimi, halkın çaresiz durumuna duyarsız kalmıştır. Gözlemlerimiz sonucu, branşlarda belirtilen doktor sayısı ile poliklinik anındaki doktor sayısı arasında sürekli büyük uçurumlar vardır. Sanki yirmi yıl gidilmiş gibi aylar sonrasına ameliyat ve tıbbi görüntüleme günleri verilmektedir. Hastalardan ameliyat öncesi, hastanenin temin etmesi gereken sarf malzemeleri ve cihazlar istenmektedir. Kırşehir Sağlık Yönetimi bu tutumu ile Sayın Cumhurbaşkanımızın çok hassas olduğu sağlıktaki 2023 hedeflerine tamamen aykırı davranmaktadır. Yönetimdeki oluşan bu zafiyetler il ve ilçedeki bütün sağlık kurumlarındaki, sistem, disiplin, hijyen, hiyerarşik düzen, yemek, çalışma ortamı ve insani değerlere olumsuz yansımaktadır. Hal bu vaziyette iken, insanlar doğal olarak İl Sağlık Müdürü, Başhekim ve Yönetim kadrosunun ne iş yaptığını çok merak etmektedir.
Sağlık teşkilatındaki bu çöküş devam ederken bu yaşananlar ve hayal kırıklığı yetmezmiş gibi yönetim yeni bir macera ile halkın huzuruna çıkmıştır. Ekim ayında yapılacak olan Sağlık-Sen olağan seçimlerine Başkan Yardımcısını aday olarak çıkaran sağlık yönetimi konuya şimdiden müdahil olmuş, yönetimin sağlık hizmetlerini ve sorunlarını askıya alarak siyasete soyunduğunu büyük bir gururla açıklamıştır. İşlerin neden yolunda gitmediğini bilmek için sihirbaz olmaya gerek yok. Beyler bir kez olsun devletin size bahşettiği oturduğunuz koltuğun hakkını verin lütfen.  Sizden millet asıl işinizi doğru dürüst yapmanızı istiyor. Sendika demek siyaset demek, sendika demek sahaya inmek demek, sendika demek makam koltuğunda oturarak iki tarafı da yönetirim dememek. Sendika demek gece gündüz gezerek hizmet vermek demek. Bu durumda siz kime hizmet etmeyi düşünüyorsunuz? Aday olan sayın yönetici. Lütfen tercihinizi yapınız ve meydana öyle çıkınız. Devletin makam ve yetkilerini kullanarak, çalışanları baskı altına alarak, yerlerini değiştirerek, baskı uygulayarak, tehdit ederek, maddi kısıtlamalar getirerek, eşlerinin çalıştığı yeri sorarak elde edeceğiniz bir başarının sizce bir anlamı olur mu? Kırşehir halkı, Kırşehir’i seven, Kırşehir’e gönülden hizmet edecek yeni bir yönetimi bekliyor. Halkımız siyasi temsilcilerine inanıyor ve güveniyor” 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.