banner245

Haydi Kırşehir’im, uyan artık

Kırşehir'de yayın hayatını sürdüren Son Haber Gazetesi, önemli bir konunun altını çizdi ve gündeme getirerek,takipçisi olunmasını istedi.

Haydi Kırşehir’im, uyan artık

Kırşehir'de yayın hayatını sürdüren Son Haber Gazetesi, önemli bir konunun altını çizdi ve gündeme getirerek,takipçisi olunmasını istedi.

“Kırşehir Son Haber” gazetesinin Kırşehir’deki atanmış ve seçilmişler ile STK’lara ortak çağrı:

“Haydi Kırşehir’im, uyan artık”

 “Bugün” gazetesinde yer alan “Acemi Birlikleri taşraya taşınıyor” haberi, özellikle Kırşehir gibi sanayileşmemiş küçük illeri heyecanlandırdı. Üzerinde ölü toprağı olan Kırşehir’in kabuğunu kırması için tarihi fırsatın doğduğunu tespit eden “Kırşehir Son Haber” gazetesi, Kırşehir’deki atanmışlara, seçilmişlere, Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) temsilcilerine, iş adamlarına ve kanat önderlerine çağrıda bulunuyor: “Haydi Kırşehir’im, uyan artık!”
Edinilen bilgiye göre, AK Parti Hükümeti, sanayi ve turizm gelirleri olmayan, düşük nüfuslu, ekonomisi zayıf küçük Anadolu şehirlerinde ekonomik açıdan canlanma başlatmak amacıyla, Millî Savunma Bakanlığı kanalıyla, üç büyük şehirdeki tabur, alay ve tugay seviyesindeki acemi birliklerini küçük şehirlere nakletmek için çalışma başlattı. Acemi birliklerinin; ‘Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Karaman, Karabük, Çankırı, Iğdır, Bitlis, Bingöl, Muş, Sinop, Bartın, Uşak gibi gelişmekte olan küçük Anadolu şehirlerine kurulacağı’ belirtildi.
Gelişmemiş iller arasında olan ve sanayileşmediği için de sürekli göç veren Kırşehir’in bu iller arasında bulunmamasını çok manidar bulan “Kırşehir Son Haber” gazetesi, konuyu kamuoyunun gündemine taşımaya karar verdi. Kırşehirli vatandaşlar, acemi birliklerinin taşınacağı iller arasında Kırşehir’in bulunmamasına tepki gösterdiler.
“Kırşehir Son Haber” gazetesi, Kırşehir Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan başta olmak üzere, Vali Özdemir Çakacak’a, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye, Kırşehir’deki siyasi parti ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, iş adamlarına, kanat önderlerine ve il dışında bulunan Kırşehirli bürokratlara sesleniyor: “Kırşehir’in ortak çıkarı için bir araya gelmenin zamanıdır. Kırşehir’deki partiler ve sivil toplum kuruluşları, eksiksiz olarak bir araya gelmeli ve ortak bir mutabakat oluşturmalı. Bu karar, üstlere taşınmalı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu alınarak durum kendisine bizzat iletilmeli. Gerekiyorsa, bununla ilgili salon toplantıları düzenlenmeli ve sesimizi yukarı taşıyacak mitingler yapılmalı. Burada görev yazılı ve görsel basınımıza da düşmektedir. Kırşehir’deki yazılı ve görsel basın aynı duyarlılığı göstermelidir. Konuyu sürekli gündemde tutmak önemli bir başlangıcın ilk adımıdır. Karar, ilçe ve beldelere de duyurulmalı, bu konuda Kırşehir’in birlik ve beraberliği ortaya konulmalıdır. Sanayileşmesi ve gelişmesi için fırsat arayan Kırşehir’in eline işte önemli bir fırsat geçti. Bunu değerlendirmeliyiz.”

Fırsat kaçırılmamalı!

Hani deriz ya: “Postacı kapıyı bir kere çalar” diye.

Kırşehir’in kaderini belirleyecek birkaç fırsattan birinin bugünlerde doğduğuna inanıyorum.
Ancak, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edersek, deyim yerindeyse, “öküz altında buzağı aramadan Kırşehir’in çıkarlarını düşünürsek, “Önemli olan Kırşehir’in çıkarıdır, gerisi teferruattır” dersek, atacağımız adımı değerli hale getiririz.
Kısaca, Kırşehir için fırsat kapıya dayandı.

Kırşehir’in devletten 50-60 yıldır alacağı var diyoruz.
Niye mi?

Çünkü 1954’te ilçeliğe indirilen, ellerinden ilçeleri alınan ve ekonomik anlamda önemli badireler atlatan Kırşehir, bir türlü kendini toparlayamadı, kalkınmasını gerçekleştiremediği için de sürekli göç verdi.

Nüfusumuz 260 binlerden 220 binlere düştü.

Vekil sayımız 3 iken bir azaldı, 2’ye düştü.
Yatırım alamaz duruma geldik.

Organize Sanayi Bölgesi’nin kapısına kilit vuracak durumdayız.
İnanın, PETLAS ve Şeker Fabrikası olmasaydı, nüfusumuz çoktan 200 binin altına düşerdi.
Sanayileşemeyen Kırşehir’e bu saatten sonra BOSCH, MERCEDES, CHERRY fabrikalarını getirecek değil.

Bizim tek gelişme yolumuz kaldı.

O da, kültür ve termal turizmde ilerlemek, eğitimde marka kent olmak, Ahi Evran Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısını 30 binlere çıkarmak. Askeri birlikleri Kırşehir’e çekmeye çalışmak.

Aksi halde sürekli kan kaybederiz.

İşte, elimize tarihi bir fırsat geçti.
Hükümette bakanımız yok.

Son 10 yıldır sürekli vekil vermemize rağmen, AK Parti iktidarı Kırşehir’den bakanın çıkmasına izin vermedi.

Demek ki, AK Parti iktidarından da alacaklıyız.

O halde, fırsatı kaçırmadan acemi birliklerden önemli kısımlarını Kırşehir’e getirelim.
Elbette tavşan yamaca geçmeden!
Haydi Kırşehir’im uyan artık!

İşte, BUGÜN gazetesinin küçük illeri heyecanlandıran haberi
Acemi Birlikleri taşraya taşınıyor

KAMİL ELİBOL - BUGÜN GAZETESİ

Milli Savunma Bakanlığı, üç büyük şehirdeki tabur, alay ve tugay seviyesindeki acemi birliklerini küçük şehirlere nakletmek için düğmeye bastı.

Milli Savunma Bakanlığı büyük şehirlerdeki acemi birliklerini Anadolu'ya taşımak için çalışma başlattı.Ankara, İstanbul ve İzmir'deki "acemi" birlikleri küçük şehirlere taşınacak. Hükümetin acemi birliği seferberliği sayesinde küçük illerin ekonomisi canlandırılacak. Acemi sanayisi olarak adlandırılan proje ile taşrada işsizlik azalacak, istihdam artırılacak. Üniversiteden sonra 10-15 bin kişilik acemi birlikleri Anadolu kentlerinin yüzünü güldürecek.
Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile birlikte Ankara, İstanbul ve İzmir'deki tabur, alay ve tugay seviyesindeki acemi birliklerini küçük şehirlere nakletmek için düğmeye bastı.

EKONOMİK KALKINMA

Acemi birlikleri; Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Karaman, Karabük, Çankırı, Iğdır, Bitlis, Bingöl, Muş, Sinop, Bartın, Uşak gibi gelişmekte olan küçük Anadolu şehirlerine kurulacak. Tabur, Alay ve Tugay seviyesindeki acemi birliklerinin taşınacağı taşra illerinde ekonomik kalkınma sağlanacak. Sanayisi ve turizmi olmayan Anadolu şehirlerinde üniversiteden sonra acemi birlikleri ile istihdam artırılacak. Özellikle hizmet sektörünün büyüyeceği şehirlerdeki "işsizlik" nedeniyle metropol kentlere göç yaşanmayacak.

ANADOLUYA DOPİNG OLUR

Milli Savunma ve Kalkınma bakanlıklarının Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında acemi birliklerinin büyük şehirler dışına çıkartılmasını gündeme getiren AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, acemi birliklerinin küçük şehirlere taşınması talimatını Başbakan Erdoğan'ın verdiğini açıkladı. Üstün, "Proje Anadolu illerinin kalkınmasında doping etkisi oluşturacak" dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Üstün acemi birliklerinin Anadolu şehirlerine kurulmasının getireceği faydaları da sıraladı. Üstün, "Büyükşehirlerimizin nüfusu her geçen gün artıyor. Buna taşradan metropol kentlere göç neden oluyor. Özellikle gelişmekte olan küçük şehirlerimizin, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmişlik düzeylerini hızlandıran en önemli sebep askeri birlikler ve üniversitelerdir" diye konuştu.

BÖLGEDEKİ GÖÇ AZALACAK

"Hükümetimiz bu kriterleri çok iyi analiz ederek her şehrimize bir üniversite açarak, şehirlerin dokusunun olumlu yönde etkilenmesini sağladı" açıklamasında bulunan AK Parti Milletvekili Feramuz Üstün şöyle devam etti: "Acemi birliklerinin büyük şehirlerin dışına çıkarılması Anadolu'nun ekonomisini kalkındıracak. 10-15 bin mevcutlu acemi birlikleri sayesinde küçük şehirler hızla bir büyüme evresine girecek. Küçük kentlerde her açıdan bir canlılık olacak, birçok alanda istihdam yaratacak ve büyük şehirlere olan göçü azaltacaktır. Acemi er-erbaşların çarşı izninden, ailelerinin yemin törenlerine katılmasına kadar taşrada nüfus artacak. Konaklama, yiyecek-içecek, hediyelik eşya vb. tüm sektörler zincirleme olarak gelişecek. Bu da yeni istihdam alanları yaratacağı gibi vergi gelirlerinin da artmasını sağlayacak."

Yozgatlı Vekilin Soru Önergesi

Milli Savunma Bakanlığı’nın büyük şehirlerdeki acemi birliklerini küçük şehirlere nakletmek için başlattığı çalışma nedeniyle MHP genel başkan yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplandırılması talebiyle TBMM başkanlığına bir soru önergesi verdi.
Durmaz önergesinde şu soruları yöneltti. "Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunan tabur, tugay ve alay seviyesindeki acemi birliklerin taşraya taşınarak, sanayisi olmayan ve turizm geliri bulunmayan, gelişmekte olan küçük illerin ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması amaçlandığı ve bu bağlamda 13 birliğin, Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Karaman, Karabük, Çankırı, Iğdır, Bitlis, Bingöl, Muş, Sinop, Bartın ve Uşak arasında pay edileceği basında yer almıştır.
Gelişmişlik endeksi itibarıyla bu illerden çok daha düşük olan Yozgat bu iller arasında yoktur. Yozgat ilimiz istihdam ve işsizlik sorunu nedeniyle yoğun göç yaşamaktadır. İlimizde kamuya ait herhangi bir yatırım bulunmamaktadır. Yozgat ilimiz erişilebilirlik, iklim, coğrafya açısından son derece elverişli durumdadır. Er Eğitim Birliği ilimiz ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. Buna göre; Bakanlığınızca böyle bir çalışma yapılmakta mıdır? Şayet böyle bir çalışma var ise Yozgat’ta bu iller arasında düşünülmekte midir?"


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aşıkpaşalı - 8 yıl önce
öncelikle çok iyi bir konu yakalanmış. kırşehir kamuoyu bu konuya sahip çıkmalı. özellikle kırşehir vekilleri, kihmet getirmeye çalışıyorlarsa bundan iyi fırsat bulamazlar. sizi de böyle bir konuya yer verdiğinizden tebrik etmek lazı.
Avatar
gırşaarlı - 8 yıl önce
güzel bir fırsat yakalanmış ama dah önceleri olduğu gibi kırşehirin değil kişisel menfaatler ön plana çıkacak ve hiç bir çalışma yapılmayacak işte buraya çiziyoerum vah tüh derken atını alan üsküdarı geçecek kırşehir gerilemeye devam edecek daha önceki yıllarda olduğu gibi