banner245

KIRGARAT-C, genel kurulunu yaptı

Hafta sonu TSO Toplantı Salonu’nda yapılan genel kurulda cemiyetin yeni Yönetim ve Denetim Kurulu seçildi.

KIRGARAT-C, genel kurulunu yaptı

Hafta sonu TSO Toplantı Salonu’nda yapılan genel kurulda cemiyetin yeni Yönetim ve Denetim Kurulu seçildi.

27 Aralık 2012 Perşembe günü kurulan ve kurulduğu günden bu yana hem Kırşehir’de hem de ülke genelinde adından söz ettiren Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti (KIRGARAT-C) 1. Olağan Genel Kurulu 23 Şubat 2013 Cumartesi günü Yenice Mah. Atatürk Cad. Tüccarlar İşhanı Kat:1 No:1 KIRŞEHİR adresinde bulunan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Toplantı Salonu’nda saat 14:00’da yapıldı.
Genel Kurul’a Vali Özdemir Çakacak, Kırşehir milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, Belediye Başkan Vekili Veli Şahin, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, MHP Merkez İlçe Başkanı Arif Ekici, CHP Merkez İlçe başkanı Fevzi Akkuş, STK temsilcileri ve ilimiz basın mensupları katıldı.
Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda cemiyetin Yönetim Kurulu ve organlarının seçimi gerçekleştirildi.
Genel Kurulun açılış ve yoklama bölümün ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması gerçekleştirildi.
KIRGARAT-C Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Soner Demirbaş da bir konuşma yaparak bugünkü anlamına yakın düzeyde gazeteciliğin son üç yüzyılın bir ürünü olduğunu dile getirerek ilk iki yüzyıla öncelikle düşünce, ifade ve basın özgürlüğü mücadelelerinin damga vurduğunu ve bu bitmeyen mücadelelerin, 20. yüzyılı “etik” veya “deontoloji” sorunlarıyla da paylaştıklarını ifade etti.
Bu görev ve sorumluluk anlayışıyla Kırşehir’de kurdukları Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti kuruluşundan bu yana yaklaşık iki aylık bir zaman geçmesine rağmen hem ilimizde hem de ülke genelinde adından söz ettirmeyi başardığını ifade eden Demirbaş, konuşmasının sonunda da gazetecilik hak ve sorumluluklarıyla ilgili bir slayt gösterimi gerçekleştirdi.
Daha sonra KIRGARAT-C Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Sait Yanık yaptı. Yanık, konuşmasında şunları ifade etti:
“Sayın katılımcılar ve çok sevgili meslektaşlarım!
Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti olarak şu an ilimizin en çok üyesini barındıran kısa adı KIRGARAT-C olan cemiyetini kurduk.
Basın meslek ilkelerine uyarak, insan hak ve özgürlüklerini ön planda tutarak bu cemiyeti hep birlikte yürüteceğiz. Hedefimiz Kırşehir’in en büyük gazeteci sivil toplum kuruluşu olarak AB projelerinden faydalanmak, medya işletme sahibi arkadaşlarımızın, gazeteci, muhabir, sunucu, kameraman arkadaşlarımızın en iyi şekilde yetişmesini ve daha profesyonel şekilde görev yapmak olanaklarını yaratmak için çalışacağız.
Sayın milletvekillerimizden gazetecilerin daha iyi görev yapmaları ve can güvenliklerini sağlayabilmeleri için TBMM’ye kanun teklifi hazırlamalarını istiyoruz. Resmi ilanların kırpılmaması için Basın İlan Kurumu ile sürekli istişare içerisinde olunup haksız kazanç elde edilmesinin önüne geçilebilmesi için çaba sarfedeceğiz, çalışacağız.
Bugünlerde bazı gazete sahibi arkadaşlarımızın iki hatta üç gazeteleri olduğunu görüyoruz. Böylesi durumların önüne geçebilmek için gerek Valiliğimizle ve gerekse de diğer basın yayın kuruluşlarıyla birlikte haksız rekabetin önlenmesi için çalışacağız.
Türkiye Cumhuriyeti’nin biz gazetecilere vermiş olduğu hak ve özgürlüklere dayanarak gazeteci arkadaşlarımızın tehdit ve şantajla reklam almaması ve ne de bir sivil toplum kuruluşu ya da belediyeler tarafından haksız yere reklamlarının kesilmemesi için çalışacağız.
Dünyanın en zor mesleklerinden birini yürüten gazeteciler ne yazık ki günümüzde güvenilirliklerini yitirip yandaş olmakta. Oysa gazetecilik; araştırıp sorgulayan, belge ve bilgilere dayanarak en asli görevi icra etmektir.
Mustafa Kemal Atatürk 1929 yılında “Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.” der. Bu görev anlayışı içerisinde birlikte kurmuş olduğumuz cemiyetimiz iki aylık bir süre içerisinde en fazla gazeteciyi içerisinde barındırarak üye çoğunluğunu sağlamıştır ve bu bağlamda bugün burada 1. Olağan Genel Kurul’umuzu yapıyoruz.
Bu görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde birlikte kurduğumuz Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti’nin kısa zamanda yerel, ulusal ve uluslar arası arenada yer almasını sağladık.
Cemiyetimizin genel kuruluna gelen, çiçek ve telgraf gönderen tüm katılımcılara ve çok kıymetli meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyor; cemiyetimizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkan Yarımcısı Erol Yüksel ve Vatan Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ödübek’in kutlama mesajlarının okunmasının ardından Kırşehir milletvekilleri Muzaffer Aslan ve Abdullah Çalışkan birer konuşma yaparak cemiyetin ilimize hayırlı olması dileklerinde bulundu. Milletvekillerinin konuşmasını takiben Vali Özdemir Çakacak da bir konuşma yaparak ilimiz basınının önemine değindi ve yapılacak işlerde tüm atanmış ve seçilmişlerle birlikte basının da katkısıyla Kırşehir’in gelişimi için çalışmanın önemini vurguladı.
Divan Başkanlığına İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir’in, üyeliklerine ise Kırşehir Belediyesi basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Halil Çalışır ve Ali Erdem’in seçilmesinin ardından yeni yönetim ve denetim kurullarının seçimine geçildi. Tamamlanan seçim sonrası Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti’nin yeni yönetim kurulu Yönetim Kurlu  Sait Yanık,  Soner Demirbaş, Halil Durukafa, Alparslan Demirbaş, ve Enderhan Öz; Yönetim Kurulu Yedek ise Ferhat Yıldırım, Sait Uyar, Türkan Şahin, Ercan dağlı ve savaş Özdemir isimlerinden oluştu.  Denetleme Kuruluna ise  Bekir Kendirli, Makbule Sarıyıldız ve Fatih Yorgancı asil üye seçilirken Denetleme Kurulu yedek üye listesi Cengiz Dağıstan, Nejla Yenidünya ve Adem Demir isimlerinden oluştu.
Cemiyetin önümüzdeki günlerde toplanarak görev dağılımını geçekleştirdiği ifade edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.