Kırşehir, Ahilik Haftası için tek vücut oldu

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen "Ahilik Haftası" etkinleri tören ile başladı.

Kırşehir, Ahilik Haftası için tek vücut oldu
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
17 Eylül 2019 Salı 09:49

Kırşehir, Ahilik Haftası için tek vücut oldu

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen "Ahilik Haftası" etkinleri tören ile başladı.

Ticaret Bakanlığımız koordinesinde kutlanan 32. Ahilik Haftası etkinlikleri Ahi Evran-ı Veli türbesinin ziyaret edilmesinin ardından yapılan kortej yürüyüşü ile devam etti.

Askerlik Şubesi önünden başlayıp Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ne kadar devam yürüyüşe Vali İbrahim Akın, Milletvekillerimiz Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Ankara Milletvekili Hacı Turan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Esnaf-Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki programda ilk olarak Ulu Camiler Sergisi açılışı gerçekleştirildi. Ardından, açılış programına geçildi.

Vali İbrahim Akın, açılış programında yaptığı konuşmada, 32. Ahilik Haftası’nın Ahilik geleneğini yaşatmak, toplumun huzur ve mutluluğunu esas alan bu kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak ve Ahiliğin mimarı olan Ahi Evran-ı Veli’yi anmak üzere düzenlendiğini söyledi.

Orta Anadolu’nun güzide şehirlerinden biri olan Kırşehir’in sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle bu kadim topraklar üzerinde müstesna bir yer edindiğini belirten Vali İbrahim Akın, “Tarihi kaynaklar göstermektedir ki Kırşehir’de doğup büyüyen, olgunlaşan ve daha sonra dalga dalga milletimizin yaşadığı diğer coğrafyalara yayılan Ahilik geleneği sayesinde Anadolu toprakları Türk-İslam medeniyetinin merkezi haline gelmiştir. 

 

Ahilik, hayatımızı tek bir yönüyle değil tüm yönleriyle ele alan, özünde insanın olduğu, insanları hem dünyevi hem uhrevi mutluluğa ulaştırmayı amaçlayan dünyada eşi benzeri olmayan bir sistemdir. Bu sistemin mimarı ise Ahi Evran-ı Veli’dir.

 

Esnaf ve sanatkârların piri olan Ahi Evran-ı Veli, Hoca Ahmet Yesevi’den aldığı meşaleyi Anadolu’ya taşıyarak bu diyarların Türk yurdu olmasına ve İslamiyet’le aydınlanmasına katkı sağlamış, fikirleriyle başta milletimiz olmak üzere tüm insanlığa örnek olmuş manevi bir önderdir. 

 

Nitekim O,  bir insanlık sanatı olarak nitelendirebileceğimiz Ahiliği öyle itibarlı bir hale getirmiştir ki, Ahilik prensipleri yüzyıllar boyunca hem emeğin ve alın terinin simgesi olan esnaf ve sanatkârlarımız için hem de Anadolu insanı için büyük bir rehber olmuştur. Bununla birlikte sevgi, kardeşlik, eşitlik, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, cömertlik, tevazu gibi erdemleri aşılayarak toplumsal barışın sağlanmasında etkili olmuştur.

 

Modern yaşamı düzenleyen kuralların temeline baktığımızda Ahiliğin izlerinin bugün de devam ettiğini görmekteyiz. Bu da bizlere,  Ahiliğin, çağlar üstü bir değerler sistemi olduğunu açıkça göstermektedir. Nitekim, Mesleki örgütlenmeler, üretici ve tüketici hakları, ürün ve hizmet standartları, kalite kontrol, çıraklık-kalfalık-ustalık gibi mesleki uygulamalar Ahiliğin günümüze uyarlanmış hallerinden sadece birkaçıdır.  

        

İnsanoğlu gerek bilim ve teknolojide, gerek iletişimde gerekse günlük hayatta hangi standartlara ulaşırsa ulaşsın, Ahilik ve onun çağlara ışık tutan ilke ve prensipleri değişmeyen değerler bütünü olarak hayatımızda hep var olmaya devam edecektir.

 

Bugün bizlere düşen görev, Ahiliğin taşıdığı milli, dini ve evrensel değerleri yeniden insanlığın hizmetine sunmak, milletimize özgü bu kültür hazinesini genç nesillere tanıtmak ve öz kültürümüzün yaşamasını sağlamaktır.” dedi.

Milletvekili Mustafa Kendirli de konuşmasında, “Öncelikle Ahilik Teşkilatı kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi ve yüzlerce yıldır bu topraklarda Ahilik geleneğini yaşatan bütün rahmetli esnaf ve sanatkarlarımızı saygıyla yâd ediyorum. Ahilik, sosyal hayatın düzenlenmesinden vatan savunmasına kadar millet olmanın gereklerinden biri olan bir teşkilattır. Ahilik, ortaya koyduğu temel ilkeleriyle toplumda yaşayan her kesimi kaynaştıran, bütünleştiren sistemdir.” sözlerine yer verdi.

Milletvekili Metin İlhan ise “Ahiliğin kelime anlamı olan kardeşlik, cömertlik ve dayanışma unsurlarının toplumda gündelik hayata da yansıması önemlidir. Ahilik gibi büyük bir değeri Kırşehir’den tüm ülkemize yaymak zorundayız. Günümüz toplum hayatında örnek alınması gereken Ahiliğin kurucusu Ahi Evran, tüm dünyaya örnek teşkil etmiş, hesaplı kültürün mayasını oluştururken bu değerleri yaşamış ve yaşatmıştır. Günümüzde de bu bilinçle hareket edersek bütün sorunların üstesinden geliriz.” dedi.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Ahiler çatışmacı değil, dayanışmacı bir ruh yapısına sahiptirler. Zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, millet ile devlet gibi kısacası toplumun her kesimi ile iyi ilişkiler kurmayı başarmış, kimseyi dışlamayan yapıları ile herkesin huzur ve refah içerisinde yaşaması için mücadele etmişlerdir,” şeklinde konuştu.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken de Ahiliğe en çok ihtiyaç duyulan günlerin yaşandığını söyleyerek, “Ahiliğin yaşandığı bir yerde şiddet ve öfke yoktur. Şiddet, öfke, kin, nefret gibi olumsuzlukların hepsini yok edecek tek şey var, o da Ahiliktir. Ahi, kavga eden iki kişiyi dükkanında hemen barıştıran, sevgiye davet edendir," sözlerine yer verdi.

Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, “Ahilik, Türk- Müslüman değerlerinin Anadolu’da mayalanmasıyla ortaya çıkan benzersiz bir medeniyetin özüdür. Kendimizi tanımak, dünya üzerindeki yerimizin, kimliğimizin mahiyetini doğru değerlendirmek için medeniyetimizin mimarisini doğru bir şekilde tanımamız gerekiyor,” dedi.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk de yaptığı konuşmasında Ahilik değerinin günümüzde de yaşatılmasının önemine değindi. 

Program, Cacabey Meydanında Ahiler Çarşısı, Masal Çadırı ve Çocuk Oyun Parkı açılışları ile devam etti.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.