banner245

Pancarın bitmeyen trajedisi

Türkiye Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, şeker kanununda ki değişiklikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Pancarın bitmeyen trajedisi

Türkiye Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, şeker kanununda ki değişiklikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şeker-İş Kırşehir Temsilcisi Işık Şimşek, beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri Arap Karakoç ve Haydar ta ile birlikte Kırşehir Haber24'ü ziyaret ederek, pancarda bitmeyen trajedisi ile ilgili genel bakanlarının mesajını ilettiler.

Şekir-İş Kırşehir Temsilcisi Işık Şimşek, Genel Başkanları İsa Gök'ün mesajını şöyle iletti:

" Doğrudan veya dolaylı olarak iki milyon kişiye istihdam sağlaması gibi hususlar göz önünde bulundurulduğunda, şeker pancarı tarımı ve pancar şekeri üretiminin sürdürülebilirliğinin, ülkemiz ekonomisi açısından taşıdığı önem göz ardı edilemez...”Bu ifadelerle başlayan bir Kanun tasarısının, nihayet, onca yıl ve mücadeleden sonra şeker pancarının önemini dikkate alan bir düzenleme içermesini beklemek ne kadar doğal ise, tasarının içeriğinin tam tersi bir yaklaşım içermesinden hayal kırıklığı duymamak da elde değildir.
İnsanına ve ülkesine duyduğu sorumluluk gereği, sektör adına, yeri geldiğinde tek başına da olsa mücadeleden yılmayan Şeker-İş Sendikası, özelleştirme ihalelerinin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararları ile iptal edilmesi sonrasında geleceğe dair umutlar beslemekteyken, kamuoyu gündemine gelen Şeker Kanunu tasarısı ile, milyonları bulan pancar ailesinin tüm fertleri gibi, sarsılmıştır.  Başından sonuna kadar, bir avuç NBŞ lobisinin etkisi ile kaleme alınmış bu tasarının yasalaştığı gün milyonların umudunu bağladığı pancar tarımı karanlığa gömülecektir.
GDO gibi, kamuoyunda NBŞ olarak bilinmeye başlayan ve pancar şekerinin doğallığının aksine kimyasal bir dizi sürecin ürünü olan nişasta bazlı şekerleri “diğer şekerler” gibi belirsiz bir kavram ile tanımlayarak kamuoyunun algısından kaçırma niyeti, kanımızca taslağın özüdür. Kamuoyu farkındalığı ile kullanımı azalmaya başlayan NBŞ tüketimini arttırmak için, olumsuz bir kavrama dönüşen NBŞ yerine “diğer şekerler” deyimini tercih etmek, basit bir kavramsal tercihin çok daha ötesini işaret etmektedir.
Şeker tanımını bulanıklaştırmak, pancar şekeri (sakaroz) ile NBŞ kökenli şekerleri (izoglukoz, glukoz şurubu..) iç içe geçirmek ve sonrasında %10 olan NBŞ kotasını %15 olarak belirlemek, yetmedi, Bakanlar Kurulu’na, soyut gerekçelerle bu oranı “istediği oranda arttırmak” yetkisi vermek, başka neyle açıklanabilir?
Tasarıdaki çelişkileri nasıl anlamlandırmalıyız? Tasarıya göre pancar şekerinde kuraklık olduğunda NBŞ kotası arttırılacaktır. Bu kuraklık nasıl bir şeydir ki pancar tarımını etkilerken, NBŞ için kullanılan mısırı etkilememektedir? Veya mısırda kuraklık olduğunda neden NBŞ kotası azaltılmamaktadır?
Amacı “yurt içi şeker talebini yurt içi hammaddeler kullanılarak yurt içinde üretilmesini .. sağlamak” olan bir kanun tasarısında “kurumun izni veya denetimi dışında ithalat yoluyla temin edilen hammaddelerden elde edilen şekeri” kayıt altına almak veya “yasal olmayan yollarla yurda giren (kaçak) şekeri” önlemek yerine kayıt altına alarak ticaretine imkan sağlamak, tutarsızlığın ötesinde bir anlam taşımakta mıdır?
 
Şeker Kurulu’nun mevcut üyeliklerini sona erdirerek, yedi olan üye sayısını beşe indirmek ve üç idare temsilcisinin dışındaki iki üyenin seçiminde sektör paydaşlarını dışlama imkanı veren bir keyfiyet getirmek, karar süreçlerini demokratikleştirmek için mi yapılmaktadır? Bu tasarıya göre, idare temsilcisi dışındaki iki üyenin NBŞ firmaları ve bağlantılı mısırcılardan seçilmesi mümkündür. Peki, “doğrudan veya dolaylı olarak iki milyon kişiye istihdam sağla..” yan pancarı Kurul’da kim temsil edecektir? Pancarın Kurulda temsili idarenin iyi niyetine mi kalacaktır?
Sektörün asıl sorunlarını oluşturan, kaçakçılık, fire polar tespitindeki usulsüzlüklerden ihraç edeceğiz diyerek iç piyasaya sunulan “diğer şekerler” e kadar, denetim ve gözetime dair eksiklikleri giderecek etkili mekanizmaları içermekten uzak tasarı, görüldüğü kadarıyla, sorunları çözmek amacını taşımamaktadır.
Şeker-İş Sendikası; pancar ekim alanları, fabrikaları, üreticileri ve işçilerin yoğun olduğu bölgelerin meclisteki temsilcisi milletvekillerinin şeker konusundaki hassasiyet ve samimiyetlerinin bilincindedir. Yöre milletvekillerinin, kendi insanlarının aleyhine bir mantıkla hazırlanan bir tasarıya onay vermeyeceklerinden emin olmakla beraber, Sendikamız, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, inandığı doğruları ısrar ve inatla anlatmaya devam edecek, tasarının bu haliyle yasalaşmaması için her türlü meşru girişimde bulunacaktır "

Konuya ilişkin Kırşehir Milletvekillerinin son derece duyarlı olduğunu ve her zaman yanlarında olduğunu söyleyen Şimşek, Milletvekili Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan'a teşekkürlerini bildirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhan MAMAK Kırşehir Şeker Fabrikası - 8 yıl önce
duyarliliğindan dolayi haber 24 de teşekkürler.mücadelesinden dolayi şeker-iş genel merkezine ve kirşehir şubesine teşekkür ediyor saygilar sunuyorum.
Avatar
Ahmet ATA Çukurova Ünv.Bilgisayar Müh.liği - 8 yıl önce
sitenizi takip ediyor ilimizle ilgili haberleri sizden öğreniyoruz.ben şeker çalışanının çocuğuyum bu mücadelede emeği geçen herkese teşekkürler ve başarılar
Avatar
MEHMET YAĞMUR - 8 yıl önce
başta haber 24 olmakla beraber bütün ilgililere teşekkür ederim.
Avatar
MERT KARADAG - 8 yıl önce
ilginiz ve duyarliliginiz icin tesekkur ederim.
bence sekerdeki ozellesmenin amaci tipki turktelekomdaki gibidir kar elde eden bir kurumun elden cikmasidir. is yapmayan zararina olan ozellesecek cok sey varken neden seker fabrikalaridir dusundurucu bir durumdur.
Avatar
duran gulsu - 8 yıl önce
halkımızın saglıgına karşı göstermiş oldugunuz ılgı ve alakadan dolayı teşekur eder bu çalışmalarından dolayı sayın genel başkanım ve şube başkanlarıma teşekkür eder çalişmalarında başarılar dılerim çorum şeker çalışanı
Avatar
MERT KARADAG - 8 yıl önce
önemli olan bu konudaki hassasiyetiniz icin tesekkur ederim. doğal olan sekerimiz varken tatlandirici bagimlisi olmayalim.
Avatar
DURAN ŞİMŞEK - 8 yıl önce
hassasiyetinizden dolayı başkan ışık şimşek ve yönetim kuruluna ayrıca haber24 ekibine teşekkür ederim
Avatar
Ali Haydar YILDIRIM - 8 yıl önce
nbş ve gdo ürünler çocuklarimizi gelecekte hasta ediyor hep birlikte bunlarla mücadele edenlere destek vermeliyiz.bu maddeleri içeren ürünleri tüketmeyelim.bu mücadeleye ve haber 24 de sonsuz teşekkürler