banner245

Türk, iktidara yüklendi

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk yaptığı yazılı açıklamada; Türkiye'de ekonomik alanda görülen haksızlıkların başında memur emeklilerinin yaşadığı dramın geldiğini söyledi.

Türk, iktidara yüklendi

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk yaptığı yazılı açıklamada; Türkiye'de ekonomik alanda görülen haksızlıkların başında memur emeklilerinin yaşadığı dramın geldiğini söyledi.

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk yaptığı yazılı açıklamada; " Türkiye’de ekonomik alanda görülen haksızlıkların başında memur emeklilerinin yaşadığı dram gelmektedir. Devlet memurlarının çalışırken aldıkları maaş ile emeklilik maaşları arasında çok büyük farklıklılar vardır. Memurlara çalışırken döner sermaye, ek ödeme, ek ders, fazla çalışma ücreti gibi ödemeler yapılırken, bu tür ödemeler prime esas kazançtan sayılmamakta ve emekliliklerinde de bu tür ödemeler prime esas kazançtan sayılmamakta ve emekliliklerinde de bu ödemeler emekli maaşlarına dahil edilmemektedir. Yapılan bu tür ödemelerin emeklilik maaşlarına yansımaması memurların çalışırken aldıkları maaş ile emeklilik maaşları arasında büyük uçurumun oluşmasına neden olmaktadır. Bir memur çalışırken aldığı maaşın ancak yarısı kadar emeklilik maaşına hak kazanabilmektedir. Bu nedenle, devlete yıllarca hizmet etmiş memurların emekliliklerinde yoksulluk sınırının altında maaş almaları acı bir kader haline gelmektedir. Hükümet memur emeklilerine adeta zulmetmeyi tercih etti. Çalışırken brüt maaşları ve çalışma süreleriyle aynı olan bir memur ile işçinin emekli olması durumunda, işçi emeklisinin maaşı memur emeklisinden %15 ile %60 oranında daha fazladır. İşçilerin çalıştıkları sürelerin tamamı kıdem tazminatına sayılıyor ama memurlara ‘’30 yıldan fazla süre çalışırsan ikramiye vermem’’ deniliyor. Oysa emeklilikte yaş sınırı 65’e çıkarıldı ve bir memurun emekli olabilmesi için en az 40-45 yıl çalışması gerekiyor. Böylece memurların en az 10-15 yılı, emekli ikramiyesi hesabında iç ediliyor. Sonuçta bir memur aynı şartlardaki bir işçiye nazaran yarı yarıya daha az emekli maaşı alıyor. Soruyorum sizlere memur emeklilerine uygulanan bu haksızlık hangi vicdana, hangi adalet anlayışına sığar? Biz işçilerimizin emekli maaşlarının ve kıdem tazminatlarının yüksekliğini değil, memurlarımızın emekli maaşı ve ikramiyelerinin düşüklüğünü ve yaşanan adaletsizliği dile getiriyoruz. Biz, hak yerini bulsun nimette de, külfette de adalet ve eşitlik olsun istiyoruz " dedi.

' EMEKLİLİK, KABUSA DÖNÜŞTÜ '

Türk, açıklamasının devamında, " Memurun emekli olmasıyla birlikte gelirinde yaşanan bu düşüş memurlar için emekliliği bir kabusa dönüştürmektedir. Memurlarımız, mutlu bir emeklilik hayali kuramamakta, emekli olanların çoğu, geçimini sağlamak için ikinci bir iş aramaktadır. Bu nedenle de emekli olmak istememektedirler. Yıllarca devlete hizmet ettikten sonra emekli olan 2 milyona yaklaşan memur emeklisi ve gelecekte emekli olacak memurlarımız, bu zulmü hak etmemektedir. Daha çocuğunun üniversite masrafları bitmeden, oğlunu evlendirmeden emekli olmak istemeyen kamu çalışanını bu tablo karşısında kim haksız bulabilir? Çalışanları arasında ücret adaletsizliğini gidermek zorunda olan hükümet, işçi-memur ayrımında yaşanan bu adaletsizliği görmelidir. Bizde Türkiye Kamu-Sen olarak yaşanan adaletsizliği gözler önüne sermek ve bu haksızlığa dur demek için tüm Türkiye çapında dilekçe kampanyası gerçekleştirdik. Memurlarımız hazırlanan dilekçelerle yaşanan adaletsizliği dile getirdiler ve bu haksızlığın giderilmesini iktidardan talep ettiler. Sadece Kırşehir’de toplanmış olan 4000 adet bu dilekçeler basit bir hak talebinin ötesinde bir feryat, emeklilikte sefalet kaderimiz olmasın diye bir haykırıştır. Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır memurlarımızın ve memur emeklilerinin kanayan yanası haline gelmiş olan bu soruna parmak basıyor ve iktidardan adalet istiyoruz. Memurlarımız bu adaletsizliği ve zulmü hak etmemektedir. Türkiye’nin dört bir yanından, 81 ilinden memurlarımız feryatlarını kâğıda döktüler. Başbakan’a gönderiyorlar. Yetkililer, milyonların feryadına kulak tıkayarak, sorunu yok sayamazlar. İktidarın görevi adaleti sağlamaktır. Memur emeklilerine yapılan bu zulüm son bulmalı, adalet sağlanmalıdır. Bilinmelidir ki, bu sorun sürdüğü müddetçe milyonların feryadı, milyonların ahına dönüşecek ve sorumluların yakasına yapışacaktır " dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.