banner245

Türk Ocağı, endişeli!

Genel Merkez Yönetimi ve Türk Ocakları Şube Başkanları 6 Nisan 2013 Cumartesi günü Ankara'da toplandı.

Türk Ocağı, endişeli!

Genel Merkez Yönetimi ve Türk Ocakları Şube Başkanları 6 Nisan 2013 Cumartesi günü Ankara'da toplandı.

Toplantının gündemi son zamanlarda yaşanan ''Açılım Süreci'' ve son noktaya gelen ''Yeni Anayasa'' yazım süreciydi. Toplantı başlangıcında Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet ÖZ açılış konuşması yaptı. Gündem ile ilgili Genel Merkez olarak görüşlerini ve yaptıkları çalışmaları anlattı.Genel Başkan'dan sonra Şube Başkanları bu konularla ilgili görüşlerini, kanaatlerini ve olması gerekenleri ifade ettiler.Toplantının sonucunda kurulan bir heyet tarafından sonuç bildirgesi hazırlandı ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Türk Ocağı Kırşehir Şube Başkanı Süleyman Doğan, sonuç bildirgesini açıkladı:

Sonuç Bildirisi:

Ortak geleceğimizi ilgilendiren tarihî kararların alınmasının söz konusu olduğu bu dönemde, Türk milletinin varlığı ve devletinin bekasına hizmeti varoluş gayesi kabul eden Türk Ocaklılar olarak temel görüşlerimizi kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak istiyoruz.

1)Demokratik ve insan hakları standartları yüksek bir Türkiye’nin bölgemizde ve dünyada lâyık olduğu yeri daha kolay bulacağı kanaatindeyiz.

2)Bu iki umdeyi tarihî mirasımızla sentezleyerek insanlığa yeni bir medeniyet tasavvuru sunmayı gelecek yıllara karakterini verecek temel hedefimiz kabul ediyoruz.

3)Medeniyet inşasının millet düzeyinde omuzlanabilecek bir ülkü olduğuna ve bu ülkünün müşterek geleceğimizin daha güzel olması fırsat ve imkanını sunduğuna inanıyoruz. İnsanlığa ancak, böylece Türk milleti olarak söz söyleyebileceğimizi düşünüyoruz.

4)Türk milletinin bekasıyla insanlık idealimizi aynı çizgide birleştiren bu anlayışımızın temeli, birliğimiz ve dirliğimiz için duyduğumuz hassasiyettir.

5)Aynı sebeple, Türkiye’mizin son 30 yılını kana bulayan terör örgütüyle ilgili olarak başlatılan süreci endişeyle takip ediyoruz. Terör örgütü lideri ve kadrolarına “zafer kazanmış” görüntüsü verecek adımlar, vahim sonuçlar doğuracaktır.

6)Terör örgütü ve uzantılarının talepleri doğrultusunda anayasamızdan Türk milleti ifadesinin çıkarılması, özerklik ve ana dilde eğitim gibi cüretkâr taleplerin ciddiye alınması millî varlığımızı tahrip edecektir. Ancak son günlerde Anayasanın başlangıç kısmı ile açıklanan teklif metinlerinde Türk Milleti kavramının muhafazasını Milletimizin tepki ve endişelerinin dikkate alındığının işareti saymakta ve bu hassasiyetin devamını arzu etmekteyiz.

7)Sorumluluk mevkiinde olanları ve Türk milletini, kapıda bekleyen tehlikeler karşısında uyarmayı millî bir vazife kabul ediyoruz.

8)Bu toprakların bin yıldır mayaladığı kardeşlik hukukunun zedelenmemesi için herkesi sağduyuya davet ediyoruz.

9) Türklüğü etnikleştirmeye çalışan tüm çevrelere karşı bir kez daha ve tüm yüreğimizle tekrarlıyoruz; “Biz, hep birlikte Türk Milletiyiz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.