banner245

Yapı denetimleri ve Bayındırlık!

Kırşehir'de uzun süredir konuşulan yapı denetimlerinin kapatılması ve ardından gelen dedikodular ayyuka çıkarken; yapı denetim firmaları ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü (Bayındırlık Müdürlüğü) arasında sıkıntılar şehir ekonomisine zarar veriyor.

Yapı denetimleri ve Bayındırlık!

Kırşehir'de uzun süredir konuşulan yapı denetimlerinin kapatılması ve ardından gelen dedikodular ayyuka çıkarken; yapı denetim firmaları ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü (Bayındırlık Müdürlüğü ( arasında sıkıntılar şehir ekonomisine zarar veriyor.

Kırşehir24'ün yaptığı araştırmaya göre; Kırşehir'de faaliyet gösteren yapı denetim firmaları ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü arasında sıkıntı var! Bu sıkıntının sebebini yapı denetim firmalarının kontrollerini doğru yapmadığına bağlayan da var Bayındırlık İl Müdürü Şanser Duran'ın firmalara karşı önyargısına bağlayan da...

' BİNALAR MÜHÜRLENDİ VE KIRŞEHİR EKONOMİSİ ZARAR GÖRÜYOR '

Yapı denetim firmalarından  Fidan Yapı Denetim'in binalarda yaptığı denetim eksiklikleri ve usulsüz imzalar nedeniyle kapatıldığı ileri sürülürken, Fidan Yapı ile birlikte uyarı alan ve kapatılması beklenen SEKA yapı denetim firmasının da yakın zamanda kapatılacağı ileri sürülüyor. Kapatılan ve kapatılması için süre verilen yapı denetim firmaları ile çalışan müteahhitleri zor günler beklerken; Kırşehir'de yapı denetim firmaları ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü arasında yaşanan sıkıntı nedeniyle 83 binanın mühürlendiği ve toplamda 1300 dairenin yapımına ambargo uygulandığı öğrenildi. İnşaat sektöründeki bu durgunluk, şehir ekonomisine büyük zarar verirken; kapatılan yapı denetim firmasının, kapatılma gerekçesinin diğer yapı denetim firmalarına uygulanıp uygulanmadığı da soruluyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yapı denetim firmalarına eşit uygulama yapmadığı ileri sürülürken; 2 yada 3 cm'lik çıkmaların dahi gerekçe gösterilerek yapı denetim firmalarına ceza uygulandığı ileri sürümüyor.

' İŞ YAPAN YAPI DENETİM FİRMASI KİMİ RAHATSIZ EDİYOR? '

Edinilen bilgiye göre; sürekli olarak ikaz ve ceza ile karşı karşıya kalan yapı denetim firmalarının, kısa sürede birçok müteahhitle anlaşma sağladığı için rahatsızlık verdiği, 3 yılda yapılması gereken anlaşmaları 6 ayda yapan firmaya karşı taraflı ve zarar verici uygulamaların olduğu kaydedilirken; yapı denetim firmalarına karşı ön yargılar nedeniyle, hem Kırşehir'in hem de müteahhitlerin zarar gördüğü bildirildi. Yapı Denetim firmalarının tamamının yaptığı anlaşmalar, attıkları imzalar ve ölçümlerin incelenmesi gerektiği vurgulanırken; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün taraf olmadan tüm yapı denetim firmalarına karşı adaletli olmaları gerektiği vurgulanıyor.

' MÜTEAHHİTLER VE YAPI DENETİM FİRMALARI MAHKEME'YE KOŞUYOR '

Diğer yandan, yapı denetim firmaları ve zarar gören müteahhitlerin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün aldığı kararlar nedeniyle zarar gördükleri ve bu nedenle yargıya gittikleri öğrenilirken; hem mahkemeye giden hem de ilgili bakanlıklar nezdinde şikayetleri başlatan yapı denetim firmaları ve müteahhitler, konunun Kırşehir Valisi, Milletvekilleri ve ilgili Bakanlıklara kadar götürüleceğini ifade ettiler.

Yapı denetim firmaları arasında SEKA, KILIÇÖZÜ, TEKNİK SİSTEM ve UĞUR SELÇUK bulunurken, bunların dışında Yozgat Büyük Tuna firmasının da yapı denetim firması olduğu; ancak bu firmanın gereken şartları yerine getirip getirmediği noktasında soru işaretleri olduğu öğrenildi. 

Neticede; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Yapı Denetim firmaları arasında yaşanan sıkıntılar hat safhaya çıkarken; mahkemeye gidenler, şikayetler, kapanan firmalar, kapatılacak firmalar, kapatılınca yeniden açılanlar, aile mensuplarının oluşturduğu yapı denetim firmaları, mühürlenen binalar, iş yapamayan müteahhitler ve sonuçta zarar gören Kırşehir esnafı...

Sıkıntının çözümü için başta Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak olmak üzere Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin konuya e atması ve sorunun çözülmesi bekleniyor. Çünkü, Kırşehir'de inşaat sektörü kilitlenme noktasına geldi ve esnaf bu anlamda zarar görmeye başladı bile...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail aslan - 8 yıl önce
bayındırlık il müdürlüğümü kaldı? 2 senedir farklı isimde hizmet veren bir müdürlük hakkında haber yapıyorsunuz müdürlüğün ismini bile bilmiyorsunuz. komikAvatar
ayşe akbayır - 8 yıl önce
firmaları tanımadan haksız eleştiri yapmanızı kınıyorum.fidan yapı çoktan kapanmış olup yeni haber yapıyorsunuz.uğur selçuk yapı denetim yeni kapanmış olmasına rağmen hiç bahsetmiyorsunuz?taraflı yayın yapmanızdan dolayı sizi kınıyorum.
Avatar
mavi - 8 yıl önce
yapı tehlikeli bir istir.zaten kucuk bir sehirde cok yuksek katlı bina insaediliyor birde bunda denetim eksikliği olursa vay halimize.bunu ekonomi acısından dusunmeyin.geleceginizi tehlikeye etmayın.
Avatar
Yeşil - 8 yıl önce
itfaye karşısı hisan yapı arkasında bir inşaat var yapı denetim buraya bakmadımı acaba merdiven boşluklarına balkon çıkmişlar tam bir kalıpçı harikası yapı denetimden geçmişse vay halimize.....
Avatar
Kararlılık - 8 yıl önce
yapılan kanuni düzenlemelerle inşaat sektöründe birçok denetim yetkisi kamu adına yapı denetim firmalarına bırakıldı. bu yetkinin kullanımı hususunda da yapı denetim firmalarının kontrolü vazgeçilmez bir gerçek olsa. bu noktada deprem bölgesinde bulunan ilimizde küçük bir ihmalin bir çok sıkıntıya vesile olacağını da hesaba katarak çevre şehircilik müdürlüğünün kararlı tutumlarını sürdürmesini önemli görüyorum.
Avatar
yine inşaat - 8 yıl önce
yine kurşun kalem yine inşaat işi
Avatar
seçkin önder - 8 yıl önce
uğur selçuk yapı denetimin baskılarla haksız yere kapandığını ve bu iş ile uğraşan herkes biliyo çok gzel bir konuya değinmişiniz alparslan bey inşallah sayenizdde bu konu çözüm bulur ve haksız yere ve becereksiz müdürün oyunlarıyla kapatılan uğur selçuk yapı denetimin hakkı yenmez
Avatar
önder turan - 8 yıl önce
kırşehirde bazı kamu binalarının hala depreme daynıklılık testi yapılmamış durumda. 4-5 sene önce dayanıklılık testi talebinde bulunulduğu halde hala ödenek gelmiyor bahanesiyle geçiştiriliyor. malesef o binalarda insanlar bulunuyor, bir deprem durumunda hesabını kim verecek. yetkililer şu ana kadar kırşehirde deprem dayanıklılık testi yaptırdıkları kamu binalarını halka açıklarlarsa kalbimiz rahatlayacak.