Kaman'da Abdallar unutulmadı...

Kırşehir'in Kaman İlçesinde düzenlenen Abdallar Şöleni, müzik ustalarının katılımı ile gerçekleşti.

Kaman'da Abdallar unutulmadı...
14 Haziran 2013 Cuma 12:51

Kırşehir'in Kaman İlçesinde düzenlenen Abdallar Şöleni, müzik ustalarının katılımı ile gerçekleşti.

Kaman Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği Abdallar Şöleni, 13 Haziran Perşembe günü gerçekleşti. Kaman Belediyesi önünde düzenlenen şölene Belediye Başkanı Erhan Talu, Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin, MHP İl Başkanı Cemil Cahit Pişkin, MHP Kaman ilçe teşkilatları, MHP Kırşehir Belediye Başkan Aday Adayları, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Kaman halkı ve basın mensupları katıldı.

' ABDALLAR, DERTLİ '

Şölende ilk olarak Abdallar adına Akbaba Karakuş söz alırken, abdalların sıkıntılarını anlatan Karakuş, hükümetin müzik ustalarına sahip çıkmasını istedi. Abdalların birbirlerine tutkun olmasını ve fitneden nifaktan uzak durmalarını istedi.


" Bizler Türkmen Aşiretinin Mağsum Ezilen Horlanan Sanatçılarıyız. Bizler Asırlardır toplumun Acılarını Sorunlarını Ezilmişliklerini Kendi Acılarımızı Kendi Sorunlarımızı Yalın Bir Türkçe Bölgesel Bir Lehçe İle Şiir Olarak Bozlak Olarak Asırlardır Çalıp Söyleriz.
Bizler Tarihsel Süreç İçerisinde Zulme Baskıya Boyun Eğmeyen Ezenden Değil Ezilenden Yana Olan Gönüller Sultanı Hacı Bektaşların, Kim Olursan Ol Ne Olursan Ol Gel Diyen Mevlanaların Hacı Bayramların, Dadaloğlu'nun Nesilleriyiz. Bizler Önderlerimiz Bugünkü Temsilcileriyle Bundan Sonrada Dadaloğlu, Hacı Taşan,Muharrem Ertaş,Neşet Ertaş, Çekiç Ali’den Aldığımız Emaneti Bizden Sonraki Nesillere Taşımak İçin Elimizden Geleni Yapıyoruz. Ancak Maalesef Artık Bu Kültürü Yaşayamaz Hale Geldik. Ülkemiz gelişiyor Büyüyor. Halkımızın Refah Düzeyi Her gün Biraz Daha Yükselirken Ne Hikmetse Bizlerin Olmayan Yaşam Kalitesi Gerilere Çok Daha Gerilere Gidiyor. Nefes Alamaz Haldeyiz Devletimin İmkânlarında Biz Neden Yararlanamıyoruz. Sarıuşağı Mahallesi Abdal Geleneğinin Ocağıdır. Ama Gelin Görün ki Ocak Sönmüştür artık. Dumanımız Tütmüyor.
Ülkemiz Gelişirken Biz Dibe Vurduk Kaman Abdalı Perişandır Kaman Abdalı Sıkıntıdadır,Kaman Abdalı Kışın Bir Ayrı Dert Çeker Yazın Ayrı Bir Dert Çeker. Buradan Yöneticilerimize Sesleniyorum Lütfen Sarıuşağı Mahallesine Geliniz Yoksul Sofralarımızın Gönüllerimizin Konuğu Olunuz Bizi Dinleyin Sorunlarımıza Çare Olun Bir Çoğumuz Tek Biz Göz Odada Bir Çoğumuz Damında Çatısı Olmayan Tuvaleti Banyosu Suyu Olmayan Evlerde Yaşıyoruz İnsanca Yaşamak Bizim Hakkımız değil mi Dünyanın Dört bir Yanında Sıkıntıya Düşen İnsanların Yardımına Koşan Sınırları İçinde Binlerce Göçmeni En İyi Şartlarda Barındıran Burnunun Uçundaki Bizleri Neden Görmüyor. Bir Torba Çimento Bir Torba Kepçe Kum İçin Çalmadığımız Kapı Kalmıyor Azarlanmaktan Hor Görülmekten Aşağılanmaktan Bıktık Ama Devletimizden Umudu Kesmedik
Sayın Milletvekillerimiz İnşallah Bu Sese Kulak Verirler Bizler Siyaset Bilmeyiz Bizler Gönlü Tok İnsanlarız Bizi Duyunuz Bizi Görünüz Abdal Nesli Yok Olmak Üzeredir. Lütfen Milli Gelirlerden Payımıza Düşeni Bize Harcayınız. Buradan Sayın Başkanımıza da Küçük Bir Paragraf Açmak İstiyorum. Sayın Başkanım Bizim Şartlarımızı En İyi Siz Biliyorsunuz Çünkü Hep Yanımızdasınız Yaptıklarınızı Biliyoruz Bugüne Kadar Belediye Kapısından Hiç Boş Dönmedik Sorunlarımıza Taleplerimiz E Duyarsız Kalmadınız En Azından Adam Yerine Konulduk " dedi.


' BAŞKAN TALU: ABDALIMIZIN YANINDA OLMAK BOYNUMUZUN BORCU '

Şölende söz alan Belediye Başkanı Erhan Talu, Kaman'da yaşayan müzik ustalarına sahip çıkmanın son derece önemli bir görev olduğunu belirterek," 4. cü Abdallar Şölenine hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Konuşmama başlamadan önce ebediyete intikal eden büyük ozan Neşet Ertaş ve diğer tüm  ozanlarımızı bir kez daha  saygıyla anıyorum. Yıllardır iç içe yaşadığımız bu insanların sahip olduğu gelenek ve kültür yıllarca ihmal edilmiş ve yok olmaya yüz tutmuştur. Bu mütevazı insanlar topluluğu kendilerine özgü yaşam biçimleri ve hümanist yaklaşımları ile bu toprakların vazgeçilmezleri olmuşlardır. Asırlardır var olan ve coğrafyamızın en önemli kültür miraslarından biriside abdal kültürüdür. Hacı Bektaşı Veli, Yunus Emre, Aşık Paşa, Ahmedi Gülşehri gibi Alperenleri barındıran bu topraklar Dadaloğlu'na ilham olmuş. Aşık Sayidi, Aşık Seyfullahı, Muharrem Ertaşı, Neşet Ertaş'ı ve Çekiç Ali gibi saz ve söz ustalarının yanında Ayvaz ustaları, Haydar Akyol, Sefer Karakuş ve Tufan Altaş'lar gibi adını sayamadığım onlarca yöresel sanatçı yetiştirmiştir. Onlara gereken önemin verildiğini iddia etmiyorum ama bu kültürü canlı tutmak ve desteklemek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin yaşam koşullarını biliyorum elimizden geldiğince hem şahsım hem de belediye olarak yardımcı oluyorum.bu yardımların yetmediğini biliyorum. Sizlere sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Sizler bizim neşemiz, hüznümüz, kültürümüzsünüz. Benden önce kürsüye çıkan sayın dernek başkanımız ve günümüz abdallarının en önemli temsilcilerinden Akbaba Karakuş’un dile getirdiği tüm sorunları biliyorum. Kendilerine  huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Biz burada sadece eğlenmek için toplanmıyoruz.sorunlarımızı dile getirip çözümler arıyoruz. 21.yüzyılı yaşadığımız bu dünyada herkes kadar abdallarımızın da uygun yaşam koşullarında hayatlarını devam ettirme hakları vardır. İnşallah bu meydanda yükselen çığlıklara herkes kulak verir. Ben belediye başkanı olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonrada yanınızda olmaya devam edeceğim. Abdalın kendisi fakir, gönlü zengindir. yürekleri insan sevgisiyle dolu, abdallarımızı bir kez daha saygıyla selamlıyor hepinize iyi eğlenceler diliyorum " dedi.

' ŞÖLENE KATILIM YÜKSEKTİ '

Şölende konuşmaların ardından ilk olarak Kaman Davul-Zurna Topluluğu gösteri yaparken, ardından da Kamanlı Davul Ustası Adem Göçer'in başını çektiği halay ekibinin gösteresi gerçekleşti. Halay gösterisi sonrasında Kırşehir Abdallar Müzik Topluluğu tarafından konser verildi. Radyo Programı Yapımcısı 06 METİN'in sunumuyla gerekleşen şölende, daha sonra Kamanlı THM Sanatçısı Uğur Ertürk sahne aldı. Ertürk'ün hemen ardında da Kozanlı Volkan Yaprak sahne aldı ve seslendirdiği birbiriden güzel türkülerle Kaman halkına doyasıya bir eğlence yaşattı.

Programın sonunda O6 Metin ile Kaman Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nuri Satılmış sahneye çıkarak türkülerle oynadılar. Son derece beğeni ile izlenen program sonrasında açıklama yapan Başkan Talu, şölene katılan tüm Kaman halkına teşekkür etti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet solak - 8 yıl önce
başkan sağın küfetli solun cok zayıf