banner245

Başbakanımızdan Müjde…

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gurup toplantısında yaptığı Engelli Reformuna ilişkin açıklama yaptı.

Başbakanımızdan Müjde…

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gurup toplantısında yaptığı Engelli Reformuna ilişkin açıklama yaptı.

Milletvekili Çalışkan ve Aslan, yaptıkları yazılı açıklamada, " Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Şubat 2013 AK Parti Grup Toplantısı’nda değindiği konulardan biri de  “Engelli Reformu” idi. Başbakanımız, şehit ve gazi yakınları, engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için yeni müjdeleri detaylı bir şekilde tek tek açıkladı. Başbakan Erdoğan, şehit aileleri, gaziler, görev malulleri, yaşlılar ve engellileri ücretsiz toplu ulaşım müjdesi vererek, “Dostlar, kardeşler, akrabalar, dede ile torun, nine ile torun arasında ulaşım engelini artık kaldırıyor, bu şekilde sevenleri birbiriyle buluşturuyoruz” dedi. Hali hazırda uygulanan yasa değiştirilerek ve kapsam genişletilerek Sayın Erdoğan’ın müjdelediği “ücretsiz ulaşım” uygulamasından yaklaşık 7,5 milyon kişi faydalanacak. Uygulama şehir içi otobüsler için sınırlı kalmayıp deniz ve demiryollarından da ücretsiz faydalanılması için ayrı bir yasal çalışma yapılacak. Kanunun uygulamaya başlaması ile birlikte ücretsiz ulaşım demir yollarının şehir içi ve şehirlerarası, deniz yollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarını, belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarını kapsayacak. Genişletilerek uygulanmaya konacak olan kanundan faydalanacak kişiler ise detaylı bir şekilde Sayın Erdoğan tarafından bizzat açıklandı. Anne babalarında düşünüldüğü bu yasa ile beraber; vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları ile anne babaları, asayiş ve güvelik hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında gazi olanların, harp malullerinin, vazife malullerinin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da artık toplu taşıma hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanacaklar.
Yasa burada genişletilerek kapsamına 1,5 milyon engelli vatandaşımız da dahil edildi. Onların da toplu taşıma hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanacakları bildirildi. Ağır engelli kardeşlerimize tanınan bir ayrıcalıkla yanlarında bir de refakatçi bu hizmetten ücretsiz olarak istifade edebilecek.

Sayın Erdoğan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın da faydalanacağı bu yasanın şehir içi seyahat ile ilgili kısmını “65 yaş üzeri vatandaşlarımız, Devlet Demiryollarının şehir içi hatlarında, Denizyollarının şehir içi hatlarında, belediyelerin şehir içi toplu taşıma hatlarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecekler. Yani belediyeler arasındaki farkı ortadan kaldırıyor, tüm Türkiye’de yaşlılarımıza ücretsiz seyahat imkanı getiriyoruz. Saat uygulaması yok, onu da kaldırıyoruz, dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak” şeklinde ifade etti. Şehirlerarası seyahat kısmında ise 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza Devlet Demiryollarının ve Denizyollarının şehirlerarası hatlarında uygulanan yüzde 20’lik indirimli ücretin de yüzde 50’ye çıkarıldığı bildirildi.

Konuşmalarına bu hizmetler “Boynumuzun borcu, sosyal devlet olmanın gereğidir” diye devam eden Sayın Erdoğan “Bu imkanlar şehitlerimizin yakınları için, gazilerimiz ve yakınları için, engelli kardeşlerimiz için, yaşlı amcalarımız, teyzelerimiz için annelerinin ak sütü kadar helal bir uygulamadır. Bu imkandan yararlanacak kardeşlerimize bu yeni uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamalarını yaparak hayırlı temennilerde bulundu.
Engellilerin istihdamını AK Parti olarak her zaman önemsediklerini, ayrı bir önem verdiklerini ifade ederek sözlerine devam eden Sayın Erdoğan, gerek işverenleri gerek engelli vatandaşları bu konuda her zaman desteklediklerini söyledi.

Kamuda 2002 yılında sadece 5 bin 777 engelli vatandaşın memur olarak istihdam edildiğini anımsatan Başbakan, kendilerinin bu sayıyı yaklaşık 5 kat artırarak bugün kamuda 27 bin 224 engelli vatandaşın istihdam edildiğine işaret etti. Başbakan Erdoğan, 2011 yılında yasa değişikliği yaptıklarını, dünyada ilk kez engellileri merkezi sınava tabi tutarak kamuya almaya başladıklarını hatırlattı. 2002 yılında sınavın yapıldığını ve 7 bin 746 kadroya atama yapıldığına dikkati çeken Erdoğan, “Şimdi 2013 yılında 8 bin 115 engelli kardeşimizi daha kamuda istihdam edeceğiz. 2012’de yapılan merkezi sınav esas alınarak ÖSYM aracılığıyla Mart ayında 8 bin 115 kardeşimizi inşallah işe yerleştireceğiz.”dedi.

“Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi biz tanımıyoruz” diye öğretmenler konusunda yapılan çalışmaları da aktaran Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı işbirliğiyle engelli öğretmenlerle ilgili bir çalışmanın hızla sürdürüldüğünü kaydetti. Sayın Erdoğan, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarından mezun olan ve 2012’deki engelli sınavına giren adaylar arasından engel durumları ve alanları uygun olanların, öğretmen olarak atamalarını gerçekleştireceklerini de ayrıca ifade etti.

Başbakan Erdoğan “Bir başka güzel adımı da bugün atıyoruz” sözleriyle devam ettiği konuşmasında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından her ay 245 bin engelli kardeşimize özel eğitim hizmeti sunulduğunu da ayrıca aktardı. Bu okullarda yaşanan özel eğitim öğretmen açığı, MEB tarafından belirli branşlardaki öğretmenlere yönelik sertifika programları ile çözüme kavuşacak " dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kırşehir sevdalısı - 8 yıl önce
acaba kırşehire ne zaman müjde verecekler..... çevre iller bizi ikiye katladı. kırşehir hep ihmal....
Avatar
ahmet umut - 8 yıl önce
bende hızlı tren müjdesi sanmıştım yine hayal kırıklığına uğradım